بودجه سال آینده شهرداری اصفهان ۴۵ درصد افزایش دارد

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار
  4. chevron_right
  5. بودجه سال آینده شهرداری اصفهان ۴۵ درصد افزایش دارد

به گزارش خبرنگار مهر، علی قاسم زاده صبح یکشنبه در یکصد و هجدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بودجه سال آینده، اظهار کرد: بودجه امسال حدود ۲۸.۹ هزار میلیارد تومان است که با توجه به آخرین اصلاح بودجه و نرخ تورم به نظر عدد معقولی به شمار می‌رود.

وی افزود: بودجه سال آینده، نسبت به بودجه مصوب امسال، ۴۵ درصد افزایش دارد که اگر مصوب را ملاک قرار دهیم، ۴۵ درصد نرخ رسمی تورم اعلامی از سوی دولت در آن مورد توجه قرار گرفته است، اگر به دنبال عملیات هستیم رشد بودجه با تورم باید برابری کند در غیر این صورت از قدرت اجرایی و عملیاتی ما کاسته خواهد شد.

شهردار اصفهان گفت: حدود ۶۹ درصد بودجه عمرانی است و به علت افزایش قیمت‌ها و افزایش هزینه‌ها که قابل دخل و تصرف نیست، مانند حقوق و مزایا، نهایتاً سهم بودجه عمرانی این میزان تعیین شد.

وی ادامه داد: از جمله امتیازات بودجه امسال این است که سعی کردیم بر برنامه ۱۴۱۰ که برنامه راهبردی ماست آن را سوار کنیم، همکاران حوزه برنامه‌ریزی سریع به سمت تعریف راهبردهای اولویت‌دار رفتند و با کمک نظرات تخصصی حوزه‌های مختلف این راهبردهای ۱۲۰ گانه را تأیید کردند. اولویت بندی شد و ۳۸ راهبرد محوری را انتخاب کردیم که عمده پروژه‌های ۱۴۰۳ مبتنی بر این راهبردهاست و حدود ۶۵۱ پروژه عمرانی روی این ۳۸ راهبرد سوار شده است.

ارائه بودجه در کنار برنامه عملیاتی

قاسم زاده تصریح کرد: نقطه عطف و تحول در نظام بودجه‌ریزی امسال این است که در کنار بودجه ۱۴۰۳، برنامه عملیاتی را هم ارائه کردیم، سهم تحقق مشخص شده و سعی کردیم برای ۳۸ راهبرد انتخابی، شاخص قابل سنجش نیز تعریف کنیم.

وی اظهار کرد: برای هر شاخص خط پایه تعریف کردیم و مشخص است که سهم سال ۱۴۰۳ از فرآیند مصوب ۱۴۱۰ چقدر است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه کنترل پروژه از دغدغه‌های شورای اسلامی شهر است، افزود: در این خصوص تحولی در بودجه تقدیمی داریم، کلیه پروژه‌های عمرانی روی «جی آی اس» مکانمند و مختصات و پیشرفت آن قابل رصد است.

وی بیان کرد: سال ۱۴۰۲ فوق‌العاده پرتکاپو و پرتلاش و جز کم سابقه‌ترین سال‌ها در حوزه فعالیت‌های حوزه عمرانی بود و با بیش از ۴۰۰ پروژه امسال بیشترین فعالیت‌های عمرانی را داشتیم.

قاسم زاده با اشاره پروژه‌های سال آینده گفت: سال آینده ۶۶ پروژه شاخص شهری، ۱۲۸ پروژه مهم منطقه‌ای و ۴۵۷ پروژه منطقه‌ای و محله‌محور داریم که در حوزه پروژه‌های شاخص شهری، تمرکز ما روی مسائل زیست محیطی است، به این ترتیب ۵۵ درصد بودجه به این امر شامل مشکلات محیط زیستی، آلایندگی و.. اختصاص دارد.

وی گفت: با بررسی کارشناسی و تخصصی در مسیر کمیسیون‌ها و تلفیق و صحن علنی، این بودجه بهبود پیدا خواهد و مجموعه تجارب و دانش اعضا کمک خواهد کرد تا خروجی، بودجه به نفع مردم و شهر باشد، ما نیز در اجرا، متعهد به مصوبه صحن علنی شورای اسلامی شهر هستیم.

۳۷ درصد بودجه ۱۴۰۳ مربوط به حوزه حمل و نقل است

سعید ابراهیمی معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با تشریح آمار و ارقام بخش‌های مختلف بودجه گفت: بودجه ۱۴۰۳ به لحاظ پشتوانه اطلاعاتی مبتنی بر مکان، بودجه مناسبی است که در جلسه تلفیق با جزئیات آن را شرح خواهیم داد.

وی با تأکید بر توجه ویژه به برنامه ۱۴۱۰ در تدوین بودجه سال آینده بیان کرد: توسعه حمل و نقل پاک، ظرفیت‌های منابع و درآمدی و توجه به رویکردهای آینده نگر، عدالت محوری، شهر هوشمند و بهینه سازی فعالیت‌های شهری و ارتقا رشد اقتصادی، توجه به محله محوری، شفافیت و انضباط مالی در تدوین بودجه از نکات قابل توجهی است که باید به آن اشاره کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با اشاره به بودجه ۲۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی گفت: این بودجه نسبت به بودجه سال گذشته ۴۵ درصد رشد دارد. از این میزان، حدود ۱۲ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان مربوط به مناطق و ۱۶ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان مربوط به شهرداری مرکزی است. در مناطق حدود ۴۰ درصد و در مرکزی ۴۸ درصد رشد را شاهد هستیم.

وی با اشاره به درآمد پیشنهادی سال ۱۴۰۳ بیان کرد: ۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای ساختمانی است، حدود ۶ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده نیز پیش بینی شده است، جمع وام و اوراق مشارکت حدود ۶ هزار میلیارد تومان و سرمایه گذاری و فروش اموال نیز ۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

ابراهیمی با اشاره به تفکیک درصد ارقام مربوط به هر بخش گفت: در بودجه سال آینده ۳۷ درصد حمل و نقلی، ۲۱ درصد خدمات شهری، ۱۴ درصد برنامه‌ریزی، ۱۴ درصد مالی اقتصادی، ۷ درصد فرهنگی و اجتماعی، ۳ درصد عمران شهریی، ۳ درصد شهرسازی و معماری و ۱ درصد حوزه شهردار است.

وی تصریح کرد: در تدوین برنامه از دیدگاه‌ها و نظرات شهروندان استفاده کردیم، از امروز تا دهم بهمن نیز در سطح شهر تبلیغاتی با عنوان بودجه‌ریزی مشارکتی خواهیم داشت، شهروندان با ورود به پایگاه MY.ISFAHAN.IR پیشنهادات خود را در خصوص محله‌شان اعلام می‌کنند و این مبنایی برای اعمال نظرات مردم در اجرا است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با اشاره به رونمایی از آمارنامه سال ۱۴۰۱ شهر اصفهان گفت: این آمارنامه پانزدهمین آمارنامه شهر اصفهان است که مبنای برنامه ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به شمار می‌رود.

وی افزود: این آمارنامه ۲۱ فصل دارد و ۵۷ دستگاه و نهاد اجرایی و بخش‌های مختلف شهرداری اصفهان در تدوین آن همکاری داشتند.

بررسی بودجه طبق تقویم زمان بندی شده

محمد نورصالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز گفت: از امروز فرآیند بررسی تخصصی بودجه در کمیسیون‌ها آغاز می‌شود. طی تقویم زمان بندی شده روند بررسی بودجه تعیین شده است و براساس آن کار را دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: سه‌شنبه هفته جاری کلیات و کلان بودجه در کمیسیون تلفیق شورا شرح داده خواهد شد تا فرآیند تصویب پیگیری شود.

شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هجده + 5 =

فهرست