شهر سبز

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقاله شهر الکترونیک
  4. chevron_right
  5. شهر سبز

شهر سبز

پدیده غالب شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی مستلزم راه حل های جدید برای حفظ و بهبود کیفیت زندگی شهری شده است. در این راستا فضای سبز عمومی بر تنوع زیستی، آب و هوا، سلامتی و کیفیت هوا تاثیر متبتی و موثری دارد.

این تأثیر سبب می شود که شهرها به مکان های بهتری برای زندگی و کسب وکار تبدیل شوند. شهرهای سبز از ایده های نورآورانه، برپایه مطالعات و تحقیقات علمی است.

این ایده بر تحقق و تشویق ایجاد فضاهای سبزتر و به دنبال آن شهری سبز می باشد. فعالیت هایی که سبب تحقق این پدیده می گردد. موضوعات خاصی را شامل می شود. موضوعاتی چون بهداشت ، آب و هوا ، اقتصاد ، تنوع زیستی و انسجام اجتماعی.

نقش شهر سبز در جلوگیری از شرایط نامساعد سالهای آتی

مطالعات و پیش بینی ها حاکی از شرایط نامساعد در سال های آتی می باشد. پیش بینی ها نشان می دهد که طی سال های ۲۰۲۵ شاهد تغییرات اقلیمی بسیاری می باشیم. این تغییرات عواقب منفی زیادی در پی دارند. افزایش دمای بالاتر، بارندگی های مکرر و بیش از حد که با جاری شدن سیل همراه می باشد. خشکسالی های گسترده و بیش از حد.

بنابراین پیشگیری قبل از وقوع حادثه به شدت احساس می شود. برخی از راهکارهای موثر شامل گسترش فضاهای سبز بیشتر با ایجاد پارک هایی با درختان، بوته ها و حوضچه های آب و مناطق تفریحی گسترده ترمی باشد. توسعه اراضی جنگلی، چلوگیری از تخریب جنگل ها از طریق ساخت و سازها و آتش وسوزی ها،

در اروپا کمپینی با شعار “شهرهای سبز اروپا” راه اندازی شده است. سیزده کشور از اروپا در آن شرکت می کنند. آنها در تلاشند تا عواقب منفی تغییر اقلیم در بهبود و توسعه شرایط زندگی گوشزد کنند. متاسقانه یکی از مهم ترین موارد تغییرات اقلیمی در هنگام توسعه پروزه های مسکن و بهبود شرایط زیستی می باشد.

اما در ایران چه اقداماتی در زمینه شهر سبز انجام شده است. جالب است بدانید؛ شهر مهاجران با وجود اینكه در كنار صنایع آلاینده قرار گرفته اما با گسترش فضای سبز و زیرساخت های مدیریت سبز از جمله های شهرهای جدید پاك كشور است.

معیارهای انتخاب شهر سبز 

از جمله معیارهای انتخاب شهر سبز؛ بهبود و ارتقا عملکرد سیستم‌های كنترلی آلاینده‌های هوا، آب، خاك، مدیریت پسماند، افزایش بهره‌ وری انرژی و همچنین استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر می باشد. از دیگر معیارها دارا بودن گواهی ‌نامه‌های استقرار مدیریت زیست‌ محیطی همچون ایزو ۱۴۰۰۰، پیاده ‌سازی نظام مدیریت سبز، توسعه فضای سبز با استفاده از روش‌های نوین آبیاری و گونه‌های سازگار با محیط زیست، افزایش سطح دانش و فرهنگ ‌سازی زیست محیطی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − 12 =

فهرست