پارک‌های هوشمند

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار
  4. chevron_right
  5. پارک‌های هوشمند

پارک‌های هوشمند

شهریار تبریز/مهراب محرابی‌نیا: در شهرهای مدرن و رو به توسعه، اماکن رفاهی، پارک ها و دیگر فضاهای عمومی وارد مرحله هوشمند سازی شده‌اند که ارزش توسعه و تقویت پارک‌های شهری را به عنوان یک استراتژی برای بهبود سلامت و رفاه جمعیت و به عنوان وسیله‌ای برای صرفه جویی در هزینه‌های سیستم پزشکی نشان می‌دهد. علاوه بر این، پارک‌ها سهم بسزایی در مدیریت و صرفه‌جویی در منابع آب و برق دارد.

هدف پارک‌های هوشمند، ایجاد ارتباط بین شهروندان، مدیران شهری، کسب و کارها و فضاهای عمومی است. حس‌گرها در بخش‌هایی از زمین بازی پارک مثل تاب و سرسره استفاده می‌شوند که زمان استفاده از این وسایل و داده‌های ایجاد شده توسط بازدید کنندگان را نشان می‌دهند.

نوع جدیدی از فضای عمومی در شهر آینده

پارک‌ها عناصر کلیدی شهرها هستند که زندگی بین ساختمان‌ها، ارتباطات انسانی، سلامت روان، تنوع زیستی و تاب‌آوری اقلیمی را بهبود می‌بخشد. با هوشمندترشدن شهرها، پارک‌های شهری شاهد ادغام فن‌آوری‌های بیشتر نیز هستند. مانند سایر فضاهای عمومی، فن‌آوری می‌تواند عملکرد آنها را به عنوان قطب اجتماعی فعال و تقویت کند. یک شهر زیست‌پذیر، فضاهای سبز جذاب و ایمن را برای ساکنین خود فراهم می‌کند و همچنین بر روی تاب‌آوری خود در برابر تغییرات آب و هوایی کار می‌کند. پارک‌های هوشمند افراد بیشتری را به طبیعت دعوت می‌کنند، سبک زندگی سالم و فعال را ترویج داده و از سلامت روان حمایت می‌کنند.

در لندن، یکی از هوشمندترین شهرهای جهان، بسیاری از پارک‌ها اخیراً به فن‌آوری‌های هوشمند مجهز هستند. به عنوان مثال، پارک المپیک ملکه الیزابت، و همچنین پارک‌های کوچک‌تر درون شهری، راهکارهایی مانند پیاده‌روها و تجهیزات ورزشی تولیدکننده انرژی، حسگرهای خرداقلیم، ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی، وسایل نقلیه خودران، نیمکت‌های هوشمند و حسگرهای کنترل کیفیت هوا، سطلهای زباله هوشمند خورشید، روشنایی هوشمند با انرژی توربین‌های بادی یا خورشیدی، نقشه‌برداری آنلاین پارک و برنامه‌های واقعیت افزوده را به نمایش می‌گذارند. وای فای و سایر شبکه‌ها معمولاً در این پارک‌ها نیز در دسترس هستند.

نیمکت‌های هوشمند و استفاده از وای‌فای در پارک‌ها بسیار متدوال هستند. علیرغم نگرانی‌های مربوطه به حفظ حریم خصوصی، آنها می‌توانند اولین گام های یکپارچه‌سازی فن‌آوری هوشمند در پارک‌ها باشند. با ارائه اطلاعات روشن و شفاف در مورد مصرف داده، این نگرانی‌ها را می‌توان مرتفع ساخت. نیمکت‌های هوشمند می‌توانند شارژ رایگان دستگاه را از طریق انرژی خورشیدی فراهم کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با نصب حسگرهای محیطی اطلاعات بیشتر در مورد پارک محلی را در اختیارمدیران شهرداری قرار دهند.

پایداری محیطی و فرهنگی

طبق بررسی‌های شرکت معماری و طراحی شهری هاسل استودیو، پارک‌های هوشمند از فن‌آوری‌هایی بهره می‌برند که پایداری فضای سبز را افزایش می‌دهند. با یکپارچه‌سازی فن‌آوری در سراسر پارک می‌توان داده‌های مرتبط با آب و هوا را جمع‌آوری کرده فراوانی استفاده را پیش‌بینی و بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده راهکارهای سازگاری با تغییرات اقلیمی را ارائه داد. علاوه بر این، پارک‌های هوشمندتر و جذاب‌تر اغلب تمیزتر و بهتر نگهداری می‌شوند که به نوبه خود می‌تواند بر اجاره‌بها و افزایش قیمت مسکن در مناطق اطراف تاثیرگذار باشد.

مردم فن‌آوری‌های تعاملی فیزیکی از قبیل سنگفرش تولیدکننده انرژی با مولدهای حرکتی، روشنایی هوشمند، سطل‌های هوشمند، نیمکت‌های هوشمند، و آب‌نماها که می‌توانند پایداری پارک را نیز افزایش دهند، ترجیح می دهند. این ترکیب از فن‌آوری های هوشمند می‌تواند به بهبود ارتباطات اجتماعی از طریق فن‌آوری و کیفیت کلی پارک به عنوان یک فضای اجتماعی منجر شود.

یکی دیگر از کاربردهای جالب فن‌آوری هوشمند در پارک، داستان‌گویی است: از طریق واقعیت افزوده یا کدهای QR که به پادکست‌ها و ویدیوها متصل هستند، بازدیدکنندگان پارک می‌توانند درباره تاریخچه پارک اطلاعات بیشتری کسب کنند. در استرالیا، این فن‌آوری بلافاصله دنیای تاریخ بومی و سبک‌های مختلف داستان گویی محلی را باز می‌کند. کاربران همچنین می توانند به زندگی فرهنگی پارک خود کمک کنند.

مزیت دیگر پارک های هوشمند این است که ایمن‌تر هستند. تعداد بیشتر حس‌گرها و دوربین‌ها، دردسترس‌بودن وای‌فای، روشنایی هوشمند و جمع‌آوری بهتر زباله‌ها اغلب منجر به کاهش جرم و رفتارهای ضد اجتماعی می‌شود. علاوه بر این، هر چقدر مردم نسبت به فضای عمومی خود احساس مالکیت بیشتری داشته باشند، بهتر از آنها مراقبت خواهند کرد. یک جامعه پر جنب و جوش و پویا که در آن افراد در هر زمانی از روز از پارک بازدید می‌کنند،  باعث می شود که گروه های آسیب پذیر احساس امنیت بیشتری داشته باشند. ابتکارات آموزشی در مورد چگونگی لذت بردن از فضاهای سبز یا بازی وارسازی استفاده از پارک و فعالیت های تفریحی در پارک راه هایی برای ایجاد نشاط بیشتر در فضای سبز به شمار می‌آیند.

هوشمند و سرگرم‌کننده: پارک‌ها به عنوان بخشی از شهر اسفنجی

شهرهامبورگ اخیراً اولین پارک اقلیمی هوشمند خود را افتتاح کرده است: Eichtalpark در حال حاضر چندین حسگر نصب کرده است تا دمای محلی را زیر نظر داشته باشد. در چند سال آینده، این شهر زیرساخت‌های شهر اسفنجی را نیز از طریق بهسازی رودخانه، جنگل‌های اقلیمی متشکل از درختانی که به خوبی با دمای گرم‌تر سازگار می‌شوند، و یک مسیر اقلیمی آموزشی به دست خواهد آورد. این نمونه‌ای از نحوه هوشمندسازی فضاهای سبز شهری با استفاده ازفن‌آوری است.

کاربرد کلیدی و مهم فن‌آوری‌های هوشمند در پارک‌ها دقیقاً درراستای سازگاری و کاهش تغییرات اقلیمی است: آبیاری هوشمند، بهینه‌سازی مصرف انرژی با راهکارهای کارآمد نورپردازی، خود ‌ترمیم‌شونده و سنگ‌فرش مولد انرژی و استفاده از درختان و گیاهان کافی به کاهش استفاده از آب و محصولات شیمیایی پاک کننده تهاجمی یا محصولات کودی کمک می‌کنند. آنها همچنین در کاهش انتشارات کربنی در پارک موثر هستند.

نمونه دیگری از پارک های هوشمند، پارک اسکیت در شهر روسکیلد دانمارک است. در هوای خشک، این کانال زهکشی یک منطقه سرگرم‌کننده برای اسکیت‌سواری است. زمانیکه باران می‌بارد، سیستم زهکشی یکپارچه این امکان را به پارک می‌دهد تا مانند یک مخزن جمع‌آوری آب باران پر شود و سیل را متوقف کرده و آب را برای استفاده مجدد فراهم کند.

جذاب‌ترکردن پارک‌ها

پارک‌های هوشمند بازدیدکنندگان بیشتری را جذب می‌کنند، به صرفه‌جویی در منابع کمک می‌کنند، اطلاعات مهمی را در مورد استفاده از فضاهای عمومی جمع‌آوری می‌کنند، و از تاب‌آوری شهری در برابر تغییرات اقلیمی حمایت می‌کنند. از طریق سرمایه‌گذاری، شهرها می‌توانند پارک‌های خود را هوشمندتر کنند، برای شروع می‌توانند به عنوان مثال نیمکت‌های هوشمند خورشیدی و حسگرهای اینترنت اشیا نصب کنند. در میان مدت، پارک‌های هوشمند منجر به هزینه‌های عملیاتی کمتر و جامعه محلی قدرتمندتر می‌شوند. این پارکها به کاهش جزایر گرمایی شهری کمک می‌کنند و به طور کلی، با فراهم‌کردن محلی برای معاشرت، ورزش و گذراندن وقت در فضای باز شهر را سرگرم کننده‌تر می‌کنند.

نوآوری‌هایی از قبیل تجهیزات ورزشی مولد انرژی، شارژ رایگان با انرژی خورشیدی وبازی‌وارسازی فضای عمومی پارک‌ها را جذاب تر می‌کند. آنها همچنین داده‌های ارزشمندی را در مورد استفاده از پارک در اختیار شهر قرار می‌دهند که به نوبه خود می‌توانند به مسئولین شهری کمک کنند تا امکانات بهتری را در پارک ایجاد کنند. اطلاعات در مورد برنامه‌ریزی رویدادها، مکان‌های ورزشی محبوب و ایمنی در یک پارک هوشمند به راحتی در دسترس هستند. از این‌رو، پارک هوشمند عنصر ضروری شهر آینده است.

________________________________

منبع:

https://www.beesmart.city/en/strategy/what-are-smart-parks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده + سه =

فهرست