کاهش هزینه های حفاظت از محیط زیست با ارتقای فرهنگ و سواد محیط زیستی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار
  4. chevron_right
  5. کاهش هزینه های حفاظت از محیط زیست با ارتقای فرهنگ و سواد محیط زیستی
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ارتقای فرهنگ و سواد محیط زیستی را در کاهش چشمگیر هزینه های حفاظت از محیط زیست، موثر دانست .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در دومین جلسه کارگروه ملی برنامه ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست، مهم ترین لازمه حفظ محیط زیست را ارتقای فرهنگ محیط زیستی جامعه عنوان و اظهار کرد: استفاده از روش های نرم افزاری برای ارتقای فرهنگ و سواد محیط زیستی، هزینه های حفاظت از محیط زیست را به نحو چشمگیری کاهش می دهد .

وی با بیان اینکه احساس می شود دستگاه ها، عزم جدی برای ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست ندارند، گفت: دستگاه های ذیربط باید مکلف به انجام وظایفی باشند که در سند ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست برای آنها پیش بینی شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ارتقای فرهنگ محیط زیستی باید از خود دستگاه ها آغاز شود، افزایش بهره وری در مصرف انرژی و آب و مدیریت صحیح پسماند را از جمله الزامات دستگاه های دولتی برشمرد .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: هر دستگاه باید برای خود یک مرام نامه محیط زیستی داشته باشد که در آن علاوه بر وظایف و تکالیف عمومی، حوزه تخصصی آن دستگاه هم دیده شود .

سلاجقه با بیان اینکه می بایست برای هر هفته از سال یک پویش محیط زیستی راه اندازی کنیم، گفت: وقتی طی یک هفته، انبوهی از اطلاعات و مطالب علمی نسبت به یک موضوع محیط زیستی به آحاد جامعه منتقل شود، نسبت به آن موضوع حساس می شوند و این امر موجب ارتقای فرهنگ محیط زیستی جامعه خواهد شد .

وی از برگزاری همایش بین المللی حکمرانی محیط زیست از دیدگاه اسلام در آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم که کشور جمهوری اسلامی ایران باید برای 20 سال آینده جهان، کلیدواژه های محیط زیستی تولید کند .

معاون رئیس جمهور، ادامه داد: اگر پویش هایی که قرار است در کشور راه اندازی شود، حاوی پیام و محتوای ارزنده باشد، مورد پذیرش عموم افراد جامعه قرار می گیرد .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست، این سیاست ها را مترقی ترین سیاست های محیط زیستی در تراز جهانی عنوان کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا این سیاست ها به عرصه ورود پیدا کند و دستگاه های مختلف به تکالیف مصرح خود در این سیاست ها عمل نمایند .

وی، تأکید کرد: ما در تولید محتوای محیط زیستی ضعف داریم و باید برای رفع این مشکل از ظرفیت های کارگروه ملی ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست و شورای فرهنگ عمومی بهره بگیریم .

سلاجقه در پایان با گرامیداشت روز خبرنگار و تبریک این روز به همه خبرنگاران به ویژه خبرنگاران حوزه محیط زیست، آنان را افرادی مطالبه گر که عموما به دنبال یافتن راه حل برای مشکلات محیط زیستی کشور هستند، توصیف کرد .

در ادامه این جلسه، سیدمجید امامی؛ دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به تکلیف پیش بینی شده در برنامه ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست برای دستگاه های ذیربط، گفت: باید بررسی کنیم که دستگاه ها در حوزه تکالیف خود چه عملکردی داشتند و چه موانع و مشکلاتی مانع از اجرای تکالیف آنها شده است؟

وی، محیط زیست را یک موضوع ملی توصیف و خاطرنشان کرد: ما برای آنکه در جامعه تاثیرگذار باشیم نیاز به برگزاری چندین ابررویداد محیط زیستی در سال داریم .

امامی در ادامه، درختکاری، مدیریت پسماند و پویش دانش آموزی مدیریت مصرف انرژی را از جمله این ابررویدادها دانست و تصریح کرد: اگر کارگروه ملی برنامه ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست، تکالیف پیش بینی شده برای دستگاه های مختلف را جدی نگیرد، در تحقق اهداف پیش بینی شده خود توفیقی نخواهد یافت .

گفتنی است در این جلسه پس از ارایه گزارش دستگاه ها پیرامون اقدامات انجام شده در خصوص تکالیف قانونی خود، نسخه اصلاحی برنامه ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × 4 =

فهرست